Звязаныя матэрыялы

   

Новости Сибири

ЗображенняЩоб з'ясувати, чи варто очікувати подібного впливу сибірських річок на Північний Льодовитий океан, ґрунтознавці з центру «БиоКлимЛанд» Томського державного університету провели трирічне дослідження. Його перші висновки свідчать про те, що потепління у ґрунтах західносибірської кріолітозони не буде сприяти росту біомаси в океані.

Если вас интересуют новости Сибири, стоит заглянуть на этот сайт sibnw.ru вы найдете новости Сибири отличного качества.

Щоб встановити цей факт, томські вчені під керівництвом кандидата геолого-мінералогічних наук Олега Покровського вивчили хімічний склад водних розчинів торф'яних грунтів, повільно випливають з болотистих ґрунтів в річки і озера.

ЗображенняОскільки в криолитозоне ґрунтових вод немає, саме ці розчини багато в чому визначають хімічний склад стоку в океан. Проби для аналізу відбиралися на території протяжністю 640 км на ділянках, що належать до басейнів чотирьох великих річок: Обі, Надима, Пур і Таз. У розчинах торф'яних грунтів оцінювалося вміст органічного вуглецю, макро - і мікроелементів.

«Дослідження показало, що концентрація поживних речовин у ґрунтових розчинах збільшується з півдня на північ, — пояснює Сергій Лойко, старший науковий співробітник центру «БиоКлимЛанд». — І ми припускаємо, що при потеплінні північні грунту за складом наблизяться до нинішніх південним, а південні і зовсім перестануть бути многолетнемерзлыми.

ЗображенняЦе відбудеться за більш тривалого перебування в талому стані: час промивання збільшиться, а насиченість хімічними елементами знизиться. При цьому навіть нинішні більш багаті північні ділянки кріолітозони недонасыщены по більшості елементів.

Тому ми не бачимо підстав очікувати "цвітіння" внутрішніх водойм або пов'язаного з цими факторами росту біомаси в океані. Більше того, ми припускаємо, що в довгостроковій перспективі — від 60 до 300 років і більше — в Західному Сибіру варто очікувати зменшення потоків поживних речовин з заболочених водозборів — по мірі поступового вимивання все більше растаивающих ґрунтів».

ЗображенняТаку різницю в ефектах глобального потепління, на думку ґрунтознавців Томського державного університету, можна пояснити різницею у складі води, що скидаються в океан у Північній Америці та Західній Сибіру.

В Америці водоскиди переважно мінеральні, і при збільшенні діяльного (зникла) шару поповнення вимитих обмінних іонів відбувається за рахунок вивітрювання (руйнування) мінералів. У Західній Сибіру водоскиди торф'яні — тут нічому вивітрюватися, отже, починається прогресуюче збіднення вод елементами.

«Поки ми не можемо прогнозувати, з якою швидкістю грунту будуть обедняться, — говорить Сергій Лойко. — Наше дослідження — це лише перший крок у вивченні наслідків глобального потепління для ґрунтів на величезній території Західного Сибіру. Нам належить відповісти ще на безліч питань».